AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Microsoft´dan Kullanıcılara Güvenlik Önlemleri...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
gundi002
OPERATÖR
OPERATÖR
avatar

Mesaj Sayısı : 19
Kayıt tarihi : 11/03/08

MesajKonu: Microsoft´dan Kullanıcılara Güvenlik Önlemleri...   Salı Mart 11, 2008 12:47 am

Bundan on yıl önce, insanlar Web’i "harika" olarak nitelendiriyordu. Bugün de öyledir. Ancak bazı yönlerden oldukça tehlikelidir. Gizlilik haklarınız ve bilgisayar güvenliğiniz konusunda istenmeyen sonuçlar doğurabilir.


Korumak istediğiniz unsurlar nelerdir?


Gizlilik haklarınızın çiğnenmesine, bilgisayar yazılımınızın ve verilerinizin zarar görmesine, başkaları tarafından kötüye kullanılmasına karşı önlem alın, çocuklarınızı (ve onların arkadaşlarını) Internet’ten gelebilecek sakıncalı içerik ve bağlantılardan koruyun.


Tehlikeleri Belirlemede Kullanılacak Denetim Listesi


Sizi etkileyebilecek tehlikeleri ve göze alabileceğiniz tehlike düzeylerini belirleyin. Aşağıdaki soruları kendi kendinize yanıtlayın.


1. Bilgisayarınızı kim kullanıyor?


Otomobil sigorta şirketleri bir otomobilin kazaya maruz kalma olasılığının süren kişiye ve insanların sürüş biçimine göre değiştiğini bilirler. Sürekli olarak yolda olan otomobillerin veya düşüncesizce kullanılan otomobillerin kaza olasılığı çok büyüktür. Aynı şey bilgisayarınızı kullanan kişi için de geçerlidir.• Çocuklar veya küçükler bilgisayarı istedikleri gibi kullanabiliyorlar mı? Çocuklar ve Internet konusunda, tehlike iki şeritli bir yol gibidir. Interneti istedikleri gibi kullanmalarına izin verilen çocuklar hiç uygun bulmayacağınız Web siteleri ile karşılaşabilir ve bağlantı kurabilirler. Ayrıca, görünüşte zararı olmayan bir içeriği karşıdan yükleyerek istemeden de olsa bilgisayara bir virüs girmesine neden olabilirler. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantılara göz atın:• Çocukların çevrimiçi güvenliği konusunda bilmem gerekenler nelerdir?


• Internet Explorer İçerik Danışmanı’nın ayarlarını nasıl yapabilirim?


• Ziyaretçileriniz veya arkadaşlarınız bilgisayarınızı kullanıyor mu? Bilgisayarınızı kullanarak e-postalarına bakan veya karşıdan dosya yükleyen arkadaşlarınız, akrabalarınız ve iş arkadaşlarınız virüs içeren bir eki açabilirler. Şüpheli Web siteleri bilgisayarınıza "zararlı bir yazılım" bulaştırabilir.
Bilgisayarınızı kim kullanırsa kullansın, aşağıdaki adımları uygulayarak zararlı saldırı ve virüs tehlikesini en az düzeye indirebilirsiniz:


Virüse karşı koruma yazılımları kullanın
Yazılımınızı sürekli olarak güncelleştirin
Bir güvenlik duvarı kullanın
Güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin
Güçlü parolalar oluşturun
Belirli aralıklarla güvenliği gözden geçirin
2. Internet’e nasıl bağlanıyorsunuz?


Her zaman bağlantılı mısınız (bir kablolu modem veya DSL yoluyla)?


Sürekli Internet’e bağlı durumda iseniz ve bir güvenlik duvarı kullanmıyorsanız, bilgisayarınız muhtemel bir hedef teşkil edecektir. Aşağıdaki adımları uygulayın:

Virüse karşı koruma yazılımları kullanın.
Yazılımınızı sürekli olarak güncelleştirin.
Bir güvenlik duvarı kullanın. Windows XP kullanıyorsanız, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı işlevini kullanarak koruma düzeyini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin.
Belirli aralıklarla güvenliği gözden geçirin.
Çevrimiçi olmanız gerekmediği zamanlar bağlantınızı kesin.
3. Bilgisayarınızı kullanan insanlar Internet’te ne gibi işlemler yapıyorlar?


Çevrimiçi veya yüz yüze olarak insanlarla buluştuğunuz ve iletişim kurduğunuzda düşündüğünüz temel kurallar geçerlidir: Kiminle iş yaptığınızı bilmek istersiniz, tanımadığınız kişilere karşı dikkatli olursunuz.


Bilgisayarınızı kullanan kişilerden alışveriş yapanlar, banka işlemlerini yürütenler, faturalarını ödeyenler, hisse senedi veya yatırım fonu alanlar ya da yasadışı bir şey yapanlar var mı?


Hayal edemeyeceğiniz kadar ucuza mal satan şüpheli satıcılara karşı dikkatli olmanız gerekebilir, ancak çevrimiçi elektronik güvenlik iletişim kuralları ve uygulamaları kredi kartı bilgilerinizi telefonda karşı tarafa açıklamaktan çok daha güvenli olabilmektedir. Sitenin yasal, yapacağınız işlemlerin güvenli olacağından emin olmak için:

Onay mührü bağlantılarını tıklatarak kimlik doğrulaması yapın: TrustE , BBBOnline (Better Business Bureau çevrimiçi biçimi) ve çevrimiçi perakendecilere 10 üzerinden not veren BizRate.com .
Şirketi telefondan arayarak güven verici bir şekilde konuşup konuşmadıklarına bakın.
Gizlilik ilkelerini okuyun: Verdiğiniz kişisel bilgilerinizi nerede kullanacaklar? İfadeler açık ve anlaşılır değilse vazgeçin.
Kredi kartı veya kişisel bilgilerinizi girmeden önce, yapacağınız işlemlerin şifreleneceğinden emin olun: Adres çubuğunda "http" yerine "https" ifadesinin ve tarayıcınızın alt kısmındaki görev çubuğunda güvenli "kilit" simgesinin bulunmasına dikkat edin.
Aylık işlem raporlarınızı gözden geçirin, yapmadığınız bir işlem olup olmadığına bakın. Microsoft’un gizlilik ilkeleri’ni okuyun.
E-posta gönderiyor ve alıyor musunuz?


E-posta ekleri virüs yaymada en sık kullanılan öğelerdir. Yalnızca bir iletiyi açmakla, içerdiği virüsün bulaşmasına neden olabilirsiniz. Şu önlemleri alın:

Bilgisayarınıza Outlook 2000 İçin Microsoft Outlook E-posta Güvenlik Güncellemesi veya Outlook 98 yükleyin.
Ekli bir posta geldiğinde, gönderen kişiyi tanımıyorsanız iletiyi açmayın ve hemen silin.
Tanıdığınız adlar kullanılıyor olsa bile, "başkalarından size iletilen" postalara dikkat edin. Eki açmaya karar verirseniz, önce sabit diskinize kaydedin, böylece bilgisayarınızdaki virüse karşı koruma yazılımı gereken önlemi alabilir.
Güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin
Yazılımınızı her zaman güncelleştirin (virüse karşı koruma ve e-posta yazılımlarınız)
Gizli tutulmasını istediğiniz bir e-posta gönderiyorsanız postayı şifreleyin. Şifrelenmemiş e-posta iletileri kapatılmamış bir zarfa konan mektuptan farksızdır.


Sohbet odalarına giriyor veya anlık mesaj gönderme (IM) programlarını kullanıyor musunuz?


Internet’te sohbet oldukça hoş bir etkinlik olmasına karşın, pek çok tehlikeyi (örneğin, gerçek kişiliklerini gizleyen kullanıcılar) beraberinde getirir. Çevrimiçi sohbet üç, dört arkadaş arasında geçen konuşmalar gibi görünebilir, ancak yüzlerce insan o anda sizi dinliyor, yazdıklarınızı okuyor olabilir. Sohbet ve anlık mesaj uygulamaları çocuklar tarafından kullanıldığında, kişisel bilgilerini hiçbir zaman vermemeleri konusunda onları uyarın. Daha fazla bilgi için, getnetwise.com adresini ziyaret edin.


Anlık mesaj çok kullanışlı ve eğlencelidir, ancak özel veya güvenli değildir. Gizli kalması gereken bilgilerinizi gönderiyorsanız, bir e-posta hesabı kullanın ve iletilerinizi şifreleyin.


Çevrimiçi oyunlar oynuyor musunuz?


Artık tüm dünyaya yayılmış olan çevrimiçi oyunlar güvenlik konusunda önemli sorunları (örneğin, oyun sırasında karşı oyuncudan gelen ve bilgisayarınıza zarar verebilecek bir eki yükleme) beraberinde getirmektedir.


Ücretsiz müzik, film, resim veya yazılım programı (freeware) gibi dosyaları yüklüyor, başkalarıyla değiştiriyor musunuz?


Internet’ten dosya yüklemek (eğer aldığınız şeyin ne olduğunu biliyorsanız) çok yararlıdır. Ancak bunlar bazı virüsler veya worm (solucan) ve Trojan (Truva atı) gibi bazı tehlikeli casus programlar içeriyor olabilir. Worm öğeleri bilgisayarınızın bir yerinde gizlenerek, bilgisayarınızın çökmesine neden olana kadar kendi kendilerini kopyalayıp çoğalabilirler. Trojan programları ise görünüşte yararlı programlardır (oyunlar ve yardımcı programlar gibi), ancak etkin hale geldiklerinde yıkıcı olurlar. Bu, özellikle dosyaların ortak kullanılması konusunda önemli bir sorun oluşturur.


Herhangi bir dosyayı karşıdan yüklemeden önce:


• Dosyanın sayısal imzaya sahip olup olmadığına bakın


• Yalnızca güvendiğiniz kişi ve kuruluşlardan gelen dosyaları kabul edin

Adım 2 : Virüse Karşı Koruma Yazılımları Kullanın


Virüsleri yazan kişiler size saldırmak için, virüse karşı koruma yazılımı satanlar ve Microsoft ise sizi korumak için bütün çabalarıyla çalışırlar.

Virüse karşı koruma yazılımı kullanarak ve sık sık güncelleyerek bilgisayarınızdaki dosyaları ve e-postanızı güven altına alın. Virüslerin, Microsoft® yazılımınızın herhangi bir açığından yararlanması tehlikesini en az düzeye indirmek için, Microsoft Office uygulamalarınıza ve Microsoft Windows® işletim sisteminize ait en yeni düzeltme eklerine ve güncelleme dosyalarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın. (Bkz.: "Yazılımınızı Sürekli Olarak Güncelleştirin" denetim listesi.)

Virüs Nasıl Bulaşır?

Bir e-posta ekinden virüs alabileceğiniz gibi, bir Web sitesinden yüklediğiniz ücretsiz bir dosyadan veya ortak kullandığınız kişiden gelen disketten de bir virüs veya worm alabilirsiniz. Bilgisayarınızda gerekli koruma yoksa, programı yükleyip kurduğunuzda virüs yayılabilir.

Virüsler 24 saatten daha az bir süre içinde tüm dünyaya yayılabilir. Ancak, bir virüs artık güncelliğini kaybetmiş olsa dahi, hala etkin durumda olabilir ve korumasız bilgisayarlara zarar vermeye devam edebilir.

Karşı Karşıya Bulunduğunuz Tehlikenin Boyutu Nedir?

Worm (solucan) veya Trojan (Truva atı) programı gibi virüsler oldukça ciddi zararlar verebilir. Bir virüs e-postanıza veya diğer dosyalarınıza bulaştığında:

Kendi kendini kopyalayarak sabit diskinizi doldurabilir.

Kendisini e-posta listenizdeki kişilere gönderebilir.

Disk sürücünüzü yeniden biçimlendirebilir ve/veya dosyalarınızı, programlarınızı silebilir.

Makineniz kullanılarak dağıtımı yapılan ve satılan korsan yazılımlar gibi gizli programlar kurabilir.

Virüse Karşı Koruma İçin Denetim Listesi

Verilerinizi ve bilgisayarınızı virüslere karşı korumak için hangi adımları atmanız gerekiyor?

1. Outlook E-posta Güvenlik Güncelleştirmesi’ni (OESU) yüklediniz mi?

Microsoft Outlook® 2000 SR-1 E-posta Güvenlik Güncelleştirmesi ve Outlook 98 E-posta Güvenlik Güncelleştirmesi, e-posta ekleri yoluyla yayılan çoğu virüse (Goner, ILOVEYOU, Melissa vb.) ve Outlook Adres Defteri’ni kullanarak çoğalan worm virüslerine karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Microsoft, Outlook 2000 ve Outlook 98 kullanan tüm kullanıcılara bilgisayarlarında yüklü Outlook sürümüne uygun güncellemeleri acilen yüklemelerini önerir.

Outlook E-posta Güvenlik Güncellemeleri — Sık Sorulan Sorular

Outlook 2000 Güncelleme

Outlook 98 Güncelleme

Outlook 2000 SR-1 E-posta Güvenlik Güncellemesi Uluslararası Sürümler

2. Virüse karşı koruyan bir yazılımınız var mı?

• Yeni bir bilgisayar satın aldığınızda, virüse karşı koruma yazılımının önceden yüklenmiş olmasına dikkat edin. Yüklenmemişse, yazılımı satın alın, yükleyin ve yeni bilgisayarınızı çalıştırmadan önce yazılımı etkinleştirin. Windows XP’de en iyi verimi alabilmeniz için, Windows XP İçin Tasarlanmıştır amblemi’ni taşıyan ürünleri kullanın.

Virüse karşı koruma yazılımı satın alın. Piyasada bu yazılımları edinebileceğiniz çeşitli satıcılar vardır:

McAfee

Symantec (Norton)

Computer Associates

TrendMicro

Hauri

Yeni koruma yazılımınızı kaydettirin. Kayıt yaptırırken, ürün güncelleştirmeleri olduğunda size bildirilmesi seçeneğini işaretleyin.

3. Virüse karşı koruma yazılımınızı en iyi verimi alacak biçimde kullanın

Otomatik güncelleştirme yapan ve virüs olup olmadığının anlaşılması için bilgisayarınızın belirli aralıklarla incelenmesini sağlayan seçenekleri kullanın.

Gelen e-postaları ve ekleri koruma yazılımına inceletin. Etraflı bir koruma uygulayın, dosyaları açmadan önce virüs olup olmadığına bakın.

Otomatik güncelleme için kaydolun. Program otomatik olarak virüs kaydı dosyalarını güncelleştirerek iyi bir koruma sağlayacaktır. (Bkz.: "Virüse Karşı Koruma Yazılımları Sizi Nasıl Korur?" yan çubuğu.)

Programı, disk sürücülerinizi her hafta inceleyecek biçimde ayarlayın. Sistem incelemesini siz uyurken yapacak biçimde ayarlayın. Sabah kalktığınızda bir inceleme raporunu hazır bulacaksınız.

Çalıştığından emin olun. Yazılımın çalışıp çalışmadığını anlamak için ekranın alt kısmındaki görev çubuğunda bulunan yazılım simgesine sık sık göz atın.

Diğer programları üst sürüme terfi ettirdiğinizde koruma yazılımı için de aynı işlemi uygulayın. Bilgisayarınızın işletim sistemini veya diğer yazılım programlarını üst sürüme terfi ettirdiğinizde, virüse karşı koruma yazılımınızın da en son sürümünü edinin.

Yeni bir virüsün ortaya çıktığını duyduğunuzda, koruma yazılımını aldığınız satıcının Web sitesine giderek nasıl bir virüs olduğunu ve hangi yazılım ürünlerini etkilediğini öğrenin.

4. Bilgisayarınızda virüs olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Şu belirtilere dikkat edin:

Bilgisayar kapanıyor. Bu durum, bilmediğiniz bir işlemin yürütüldüğü anlamına gelebilir.

Modem çok yoğun çalışıyor. Harici bir modeminiz varsa, bilgisayarı etkin olarak kullanmadığınız zamanlarda dahi ışıkların yoğun bir biçimde (sanki karşıdan dosya yükleniyormuş gibi) yanıp söndüğünü görebilirsiniz. Bilgisayarınıza korsan bir yazılım yükleniyor olabilir.

Bilgisayar normal biçimde çalışmıyor. Uygulamaların doğru biçimde çalışıp çalışmadığına veya dosyalardaki içeriğin bozuk görünüp görünmediğine bakın.

5. Bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa ne yapmanız gerekir?

Acilen aşağıdaki adımları uygulayın:

Virüse karşı koruma yazılımını aldığınız satıcının Web sitesinden en son "virüs kayıt dosyası"nı edinin. Koruma yazılımı satıcıları yeni çıkan her virüse karşı koruyucu olarak çeşitli güncellemeler yayımlarlar. Bunların uygulama yönergelerini okuyun.

Koruma yazılımınızı çalıştırın. Yazılım, virüs bulaşmış olan dosyaları otomatik olarak bulacak ve virüsü bir dosyadan kaldıramıyorsa o dosyayı silmenizi isteyecektir (Her hafta verilerinizin bir yedeğini almayı UNUTMAYIN! Bkz.: Belirli Aralıklarla Güvenliği Gözden Geçirme denetim listesi.)

Virüs bulaştırmış olabileceğiniz kişilere durumu haber verin. Virüsü sisteminizden temizledikten sonra, ortak dosya kullandığınız kişilere, onların sistemlerine de virüs bulaşmış olabileceğini bildirin
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Microsoft´dan Kullanıcılara Güvenlik Önlemleri...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» vBulletin Güvenlik Önlemleri 3
» AviSub 2.2
» AMX MOD KOMUTLARI (Adminler İçin)
» Bir Siteye Üye olan kullanıcıların Şifresini Çalmak

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Trojan ve Virüsler-
Buraya geçin: